Smokingi

Smoking a klasyczny garnitur

Ogromna oferta smokingów ślubnych w salonie mody męskiej na ul. Grochowej 1/2 Białystok oraz w Suwałkach ul. Utrata 2c lok.3.

Jaka jest właściwie różnica między smokingiem a garniturem? Jesteś zaproszony na ważne wydarzenie i zastanawiasz się, w co się ubrać? Planujesz zakup nowego stroju wizytowego, ale nie wiesz, czy kupić smoking czy garnitur? Cóż, jest to pytanie, które zadaje sobie wiele osób, a w tym artykule postaramy się pokazać różnice między smokingiem a normalnym formalnym garniturem.

Smoking a garnitur
Ponieważ garnitur i smoking mają wiele wspólnych cech i wyglądają prawie tak samo, ewentualna pomyłka jest całkowicie zrozumiała. Porozmawiajmy więc najpierw o fizycznych różnicach między smokingiem a garniturem, a później o różnicach niematerialnych i wyjątkach od reguły.

Fizyczne różnice między smokngiem a garniturem
Główną różnicą między smokingiem a garniturem jest obecność satyny. Tradycyjnie, smoking posiada tzw. satynowe lustro na klapie marynarki oraz satynowy pasek, zwany galonem, na nogawce spodni. Bardzo często marynarka smokingowa posiada również atłasowe guziki oraz atłasowe wykończenie kieszeni.

Garnitury, z drugiej strony, nie zawierają satyny i zazwyczaj mają plastikowe guziki lub guziki wykonane z rogu, orzecha kamiennego lub metalu. Oczywiście, od każdej reguły są wyjątki. Na przykład, istnieją nowoczesne odmiany smokingow, które są wykonane z niewielką ilością satyny lub bez niej. Oczywiście w dzisiejszych czasach istnieją również garnitury, które są czasami uzupełniane kawałkiem satyny, ale generalnie główna różnica między nimi polega na tym, że smoking ma satynę, a garnitur nie.

Różnice w smokingu i garniturze można zobaczyć na żywo w Białymstoku, gdzie służymy rada i doświadczeniem.

Różne akcesoria
Klasyczne dodatki do marynarki to szelki, kamizelka, muszka i samozawiązująca się muszka. Jednak w dzisiejszych czasach wielu mężczyzn decyduje się na mniej formalne dodatki. W przypadku większości współczesnych okazji związanych z “dinner jacket”, takich jak studniówki czy wesela, granice między tym, co jest odpowiednie do noszenia z dinner jacket, zatarły się. Tak więc zwykłe krawaty i modne kamizelki można również nosić z marynarką, w zależności od osobistego stylu i tego, jak formalnie chcemy wyglądać. Jeśli jednak jest to bardzo ekskluzywna okazja i/lub na zaproszeniu jest wyraźnie napisane “black tie” lub “cravate noire”, należy założyć marynarkę z muszką, szelkami lub kamizelką (niskie kamizelki).

Garnitur jest bardziej uniwersalny niż smoking i może być noszony w stroju wyższym lub niższym, z kamizelką lub bez, w zależności od dodatków. Garnitury dobrze wyglądają również z muszką lub krawatem.